Stypendium ministra 2013

Stypendium ministra za wybitne osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2013/2014

Na podstawie art. 178 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym stypendia ministra za wybitne osiągnięcia przyznaje studentom minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego na wniosek rektora uczelni zaopiniowany przez radę podstawowej jednostki organizacyjnej, a w przypadku uczelni nieposiadającej podstawowej jednostki organizacyjnej - przez senat uczelni. Szczegółowe zasady ubiegania się i przyznawania tego świadczenia reguluje rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłacania studentom stypendiów ministra za wybitne osiągnięcia.

Miejsce i termin składania wniosku

Studenci zainteresowani ubieganiem się o stypendium ministra składają wniosek wg wzoru określonego w rozporządzeniu. Wniosek należy złożyć u wydziałowego koordynatora ds. pomocy materialnej w następujących terminach:

WYDZIAŁ DO KIEDY GDZIE U KOGO
FILOZOFICZNY 16.09.2013 ul. Grodzka 52 p.21

Danuta KLEPACZ;

Jolanta PONIEDZIAŁEK
 

HISTORYCZNY 17.09.2013 ul. Gołębia 24 p.54 Małgorzata KOZAK
POLONISTYKI 9.09.2013 ul. Gołębia 16 p.46a Elżbieta BARCZYŃSKA
MISH 2.10.2013 Rynek Główny 8/15 Anna STADNICKA
 
ZARZĄDZANIA I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ 13.09.2013 ul. Łojasiewicza 4 p.0204 Aleksandra OLCZAK
STUDIÓW MIĘDZYNAR. I POLITYCZNYCH 20.09.2013 Al. Mickiewicza 3 p.130 Paweł MIELNIK
BIOLOGII I NAUK O ZIEMI 19.09.2013 ul. Gronostajowa 7 p.L1.11a Małgorzata KUS
FILOLOGICZNY 20.09.2013 Al. Mickiewicza 3 p.129 Marta KOPYTO
MATEMATYKI I INFORMATYKI 23.09.2013
  • Instytut Matematyki ul. Łojasiewicza 6 p.1136
  • Instytut Informatyki ul. Łojasiewicza 6 p.1138
  • Zespół Katedr 
    ul. Łojasiewicza 6
    p.3053

Piotr POGODA (Instytut Matematyki)
Iwona WOJTKIEWICZ
(Instytut Informatyki)
Monika Gillert
(Zespół Katedr)

BIOCHEMII, BIOFIZYKI I BIOTECHNOLOGII 19.09.2013 ul. Gronostajowa 7 p.D 210 Małgorzata CALIKOWSKA
FIZYKI, ASTRONOMII I INFORMATYKI STOS. 23.09.2013 ul. Reymonta 4 p.046 Ewa ŁANOSZKA
PRAWA I ADMINISTRACJI 12.09.2013 ul. Olszewskiego 2 p.310 Stanisław REGIEC
CHEMII 16.09.2013 ul. Ingardena 3 p.113 Elżbieta ZEMBALA

 

O stypendium ministra może się ubiegać student, który zaliczył rok studiów w poprzednim roku akademickim oraz  szczególnie wyróżniał się w nauce, uzyskując w ostatnim zaliczonym roku średnią arytmetyczną ocen z egzaminów i zaliczeń przewidzianych w planie studiów klasyfikującą studenta w grupie 5% najlepszych studentów danego kierunku, lub uzyskał wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe w okresie studiów na danym kierunku, a w przypadku studiów prowadzonych w trybie indywidualnym lub studiów międzykierunkowych - w okresie tych studiów. Warunku zaliczenia roku studiów w poprzednim roku akademickim nie stosuje się w przypadku studenta posiadającego wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe, jeżeli niezaliczenie roku studiów było spowodowane narodzinami dziecka lub przyczynami zdrowotnymi.

Przez okres studiów rozumie się w przypadku studentów studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich - okres od daty rozpoczęcia tych studiów do dnia 30 września roku ubiegania się o stypendium, a w przypadku studentów studiów drugiego stopnia - okres od daty rozpoczęcia studiów pierwszego stopnia poprzedzających studia drugiego stopnia do dnia 30 września roku ubiegania się o stypendium.

Przy ocenie wniosków o stypendium za wybitne osiągnięcia naukowe brane są pod uwagę następujące osiągnięcia:

  • publikacje naukowe w recenzowanych czasopismach naukowych o zasięgu co najmniej krajowym lub publikacje naukowe w formie książki;
  • udział w projektach badawczych prowadzonych przez uczelnię lub we współpracy z innymi ośrodkami akademickimi lub naukowymi;
  • autorstwo lub współautorstwo patentu lub wzoru użytkowego;
  • wystąpienia na konferencjach naukowych;
  • nagrody i wyróżnienia w konkursach o zasięgu międzynarodowym.

Przy ocenie wniosków o stypendium za wybitne osiągnięcia artystyczne brane są pod uwagę następujące osiągnięcia:

  • wybitne dzieła artystyczne, w tym plastyczne, muzyczne, teatralne;
  • udział w projektach artystycznych prowadzonych przez uczelnię lub we współpracy z innym ośrodkiem akademickim lub kulturalnym;
  • autorstwo lub współautorstwo patentu lub wzoru użytkowego;
  • nagrody w konkursach o zasięgu międzynarodowym.

Przy ocenie wniosków o stypendium za wybitne osiągnięcia sportowe brane są pod uwagę następujące osiągnięcia:

  • udział w igrzyskach olimpijskich;
  • udział w mistrzostwach świata;
  • 1 – 5 miejsce w mistrzostwach Europy;
  • 1 – 5 miejsce w akademickich mistrzostwach świata;
  • 1 – 5 miejsce w akademickich mistrzostwach Europy;
  • 1 – 5 miejsce w uniwersjadzie;
  • osiągnięcia w ww. zawodach organizowanych dla osób niepełnosprawnych.

Osiągnięcia sportowe powinny dotyczyć sportów, w których działają polskie związki sportowe.

Stypendia ministra przyznawane są na kierunkach. Student może przedstawić wnioski o stypendium ministra z tylu kierunków, na ilu studiuje, lecz otrzymać może tylko jedno stypendium na wskazanym przez siebie kierunku studiów.

Jeżeli student na jednym kierunku posiada zarówno osiągnięcia naukowe, jak i sportowe, może złożyć na tym kierunku tylko jeden wniosek podając w nim osiągnięcia obu typów.

Wnioski składane przez studentów są opiniowane przez radę wydziału. Wyłącznie wnioski zaopiniowane pozytywnie przekazywane są przez rektora ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego.

Na zasadzie art. 184 ust. 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów, nie przysługuje stypendium ministra za wybitne osiągnięcia, chyba że kontynuuje on studia po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego, jednakże nie dłużej niż przez okres trzech lat.

Oceny wniosków dokonuje powołany przez ministra zespół ekspertów. Szczegółowe kryteria oceny wniosku o przyznanie stypendium ministra znajdują się tutaj: Sposób oceny wniosków o stypendium ministra za wybitne osiągnięcia dla studentów przez Zespół do spraw oceny wniosków o przyznanie stypendium ministra za wybitne osiągnięcia

W danym roku kalendarzowym minister może przyznać nie więcej niż 1.000 stypendiów, zaś ustalona wysokość stypendium nie może przekroczyć 15.000 zł. Minister określi próg punktowy, powyżej którego studenci otrzymają stypendium, oraz wysokość stypendium
w roku akademickim 2013/2014 po zakończeniu procedury oceny wniosków. W ubiegłym roku minister przyznał 969 stypendiów w wysokości 14.000 zł studentom, którzy uzyskali co najmniej 20 pkt.

Zgodnie z art. 184 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, stypendium ministra jest wypłacane jednorazowo, nie później niż do 15 grudnia danego roku. W związku z tym lista stypendystów zostanie ogłoszona na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w grudniu 2013 r. Do uczelni oraz studentów zostaną wysłane decyzje administracyjne w sprawie przyznania lub odmowy przyznania stypendium. Stypendium wypłaca studentowi uczelnia ze środków przekazanych na ten cel przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Szczegółowe informacje dotyczące wypełniania wniosku oraz sposobu dokumentowania osiągnięć studentów znajdują się na stronie: http://www.nauka.gov.pl/szkolnictwo-wyzsze/szkolnictwo-wyzsze/artykul/informacja-na-temat-stypendiow-ministra-za-wybitne-osiagniecia-dla-studentow-na-rok-akademicki-2-1/