Startujemy w BIHAPI

.

 

BIHAPI w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Małopolsce

 

Rusza konkurs BIHAPI, którego celem jest stworzenie innowacyjnych aplikacji dla mieszkańców Inteligentnych Miast. Jego efektem mogą być aplikacje służące zwiększeniu bezpieczeństwa, platformy przydatne w miejskiej rekreacji, czy informujące o wydarzeniach kulturalnych, ale nie tylko. Do 12 listopada trwa zbieranie zgłoszeń.

BIHAPI (Business Intelligence Hackathon API) to konkurs na stworzenie nowych, innowacyjnych aplikacji, programów, czy platform przy wykorzystaniu miejskich danych. Konkurs łączy trzy niezależne obszary: otwarte dane udostępniane przez samorządy, Internet, oraz API (Aplikacyjne Interfejsy Programistyczne). Domeny te stanową unikalne, niewyczerpane źródła informacji, a połączenie ich na płaszczyźnie społecznej otwiera nowy rozdział w dziedzinie komunikacji.

To już trzecia edycja konkursu, organizowanego przez Centrum Badawczo- Rozwojowe Orange Polska i Partnerów. Szczególna rola miast w tym przedsięwzięciu polega na udostępnieniu swoich danych publicznych np. geodezyjnych, o rozkładzie kursowania komunikacji miejskiej, ścieżek rowerowych, miejsc sportu, edukacji, urządzeń użytku publicznego i innych. Dane te mogą być kluczowe w fazie projektowania
a następnie działania stworzonych aplikacji lub programów. Do dyspozycji uczestników będzie ponad 140 API.

W ubiegłorocznej edycji zwyciężyły aplikacje: „Stacz kolejkowy"- pozwala, nie ruszając się z domu sprawdzić stan kolejki w wybranych punktach, „CoSieStalo"- umożliwia użytkownikom dostęp do informacji i aktywny udział w wydarzeniach dziejących się w mieście oraz aplikacja „Via CRM" – daje pasażerom możliwość łatwej komunikacji  z przewoźnikiem i wyrażenie swoich opinii o usługach.

W tym roku pula nagród wynosi 60 00 PLN, nasi partnerzy mogą też zaoferować wsparcie finansowe przy komercjalizacji aplikacji.

Więcej o konkursie i korzystaniu z API można dowiedzieć się na specjalnie przygotowanych warsztatach:

  • 19.10 – Poznań,  Międzynarodowe Targi Poznańskie
  • 21.10 – Gdańsk, Gdański Park Naukowo-Technologiczny
  • 27.10 – Kraków,  Małopolski Park Technologii Informacyjnych, ul. Podole 60, godzina 17.
  • 28.10 –Warszawa,  Służewski Dom Kultury

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pamiętajcie, spotykamy się już w najbliższy wtorek - nie zapomnijcie zarezerwować sobie czasu!Przed rozgrzewką, o...

Posted by Katedra Zarządzania w Turystyce UJ on 22 październik 2015

 

 

Więcej szczegółów naszego zaangażowania w to wyzwanie można poznać u dr. Sebastiana Kopery: e-mail

Data opublikowania: 23.10.2015
Osoba publikująca: Karolina Nessel

BIHAPI 2015

BIHAPI 2015 - nagrody rozdane!

W czwartek (18 lutego) podczas gali finałowej w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa poznaliśmy zwycięzców trzeciej edycji konkursu BIHAPI. W wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości. Spósród nadesłanych 145 pomysłów, 56 prototypów jury nagrodziło 10 projektów.

BIHAPI to konkurs na stworzenie nowych, innowacyjnych aplikacji na urządzenia mobilne przy wykorzystaniu otwartych danych publicznych. To trzecia edycja konkursu, organizowanego przez Orange Polska przy współpracy samorządów: Warszawy, Gdańska i Poznania. W tym roku po raz pierwszy dołączyły miasto Kraków oraz województwo małopolskie. Łączna pula nagród to ponad 60 tys. zł.

Nasi studenci: p. Waldek Ignaciuk oraz Karol Wilczek wraz ze studentem Politechniki Warszawskiej p. Łukaszem Ławniczakiem zdobyli nagrodę Orange - za aplikację Rowerem po Krakowie.

Chapeau bas!

 

 

Data opublikowania: 21.02.2016
Osoba publikująca: Karolina Nessel

#‎BIHAPI‬ - Najlepszy projekt w Polsce w obszarze Smart City 2015

Inicjatywa BIHAPI, której współorganizatorem jest Katedra Zarządzania w Turystyce UJ, otrzymała tytuł najlepszego rozwiązania roku w obszarze Smart City podczas III edycji konferencji Smart City Forum. Rada programowa konferencji składała się z prezydentów miast oraz prezesów firm związanych z rozwojem idei inteligentnego miasta.

Sam projekt BIHAPI - Business Intelligence Hackathon API – to konkurs promujący otwarte dane i API. Jego adresatem są zespoły projektowe oparte na kompetencjach programistycznych, które wykorzystując dane udostępniane przez miasta tworzą innowacyjne aplikacje miejskie.

Warto dodać, że wśród tegorocznych laureatów BIHAPI znalazła się także aplikacja zaprojektowana przez studentów i absolwentów Katedry Zarządzania w Turystyce. Partnerami BIHAPI, poza Katedrą Zarządzania w Turystyce UJ, są także: firma Orange, miasta: Kraków, Warszawa, Poznań i Gdańsk, a także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

 
Data opublikowania: 17.03.2016
Osoba publikująca: Karolina Nessel